Windy zewnętrzne osobowe jako rozwiązanie dla osób z niepełnosprawnością

Montaż wind w budynkach o większej liczbie kondygnacji jest wielkim udogodnieniem dla jego użytkowników. Doceniają je zwłaszcza osoby, które są w podeszłym wieku lub z przyczyn zdrowotnych mają problemy z poruszaniem się. Dla wielu osób z niepełnosprawnościami możliwość skorzystania z windy jest często warunkiem zachowania mobilności. Niestety w starszych obiektach projektanci nie przewidywali montażu tego rodzaju rozwiązań. Problem ten można jednak wyeliminować, decydując się na montaż osobowej windy zewnętrznej. Przyjrzyjmy się bliżej temu rozwiązaniu i przekonajmy się, w jakich budynkach sprawdzi się najlepiej.

W jakim budynku powinna się znaleźć winda osobowa?

Typowe windy osobowe, które instaluje się w nowo oddawanych do użytku budynkach, są na ogół umieszczane w specjalnych szybach zlokalizowanych w pobliżu klatki schodowej. Maszynownia urządzenia może być z kolei ulokowana zarówno w pomieszczeniu znajdującym się nad szybem, jak i pod nim w zależności od zastosowanych rozwiązań technicznych oraz układu napędzającego jej ruch. W niższych obiektach o niewielkiej liczbie kondygnacji nierzadko stosowane są windy z napędem hydraulicznym, a w wyższych budynkach z elektrycznym. O ile w nowych domach wielorodzinnych winda jest wyposażeniem obowiązkowym, jeżeli różnica poziomów między pierwszą a najwyższą kondygnacją wynosi więcej niż 9,5 metra, o tyle nie dotyczy to starszych budynków. Często jednak ich administratorzy lub zarządzająca nimi wspólnota mieszkaniowa albo spółdzielnia chciałaby ułatwić poruszanie się osobom, dla których pokonanie schodów stanowi poważny problem, przeszkadza im w tym jednak brak miejsca wewnątrz budynku.

Zewnętrzne windy osobowe

Rozwiązaniem problemu związanego z konstrukcją budynku uniemożliwiającą budowę typowego szybu i montaż windy wewnątrz są windy zewnętrzne. W ich przypadku cała konstrukcja szybu jest wykonywana z elementów stalowych i umieszczana poza budynkiem. Najczęściej szyby tego rodzaju są lokowane tak, by przylegały do klatki schodowej, choć nie jest to konieczne – ważne, by dawały one swobodny dostęp do części wspólnej i umożliwiały lokatorom dotarcie do mieszkań znajdujących się na każdej kondygnacji. Winda zewnętrzna spełnia te same wymogi bezpieczeństwa co dźwig wewnętrzny, oferując identyczny poziom komfortu.