Jakie windy możemy spotkać w szpitalach?

Windy instalowane w szpitalach są urządzeniami, których wymiary umożliwiają pacjentom, w tym osobom leżącym oraz poruszającym się na wózkach inwalidzkich, komfortową komunikację pionową pod opieką personelu medycznego. Dźwigi szpitalne mają większą przestrzeń niż standardowe windy. Wnętrze windy dla placówki opiekuńczej czy służby zdrowia jest w stanie pomieścić określoną liczbę osób, jak i potrzebny sprzęt medyczny. W szpitalach można również spotkać tradycyjne windy osobowe dla gości, odwiedzających pacjentów placówki.

Zalety wind do placówek medycznych i opiekuńczych

W obiektach służby zdrowia lub opieki nad osobami niesamodzielnymi funkcjonują specjalne dźwigi do transportu osób i sprzętu medycznego. Windy do placówek medycznych i opiekuńczych są konstrukcyjnie przystosowane do przewozu ludzi i niezbędnych urządzeń szpitalnych. Charakteryzują się większym udźwigiem. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą korzystać z platformy dla niepełnosprawnych, która pozwala pacjentom z dysfunkcjami narządu ruchu w bezpieczny sposób pokonywać drogę między piętrami. Urządzenia do pionowego transportu osób chorych, starszych oraz ich opiekunów są ważnym elementem wyposażenia w instytucjach ochrony zdrowia.

Funkcja jazdy szpitalnej w nowoczesnych windach

Nowoczesne windy szpitalne wyposażone są często w dodatkowe udogodnienia. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest tzw. funkcja jazdy szpitalnej. Jest to rozwiązanie, umożliwiające dostęp do dźwigu wyłącznie pracownikom placówki medycznej. Winda taka wyposażona jest w specjalne blokady, które pozwalają na uruchomienie urządzenia za pomocą karty magnetycznej, kodu lub klucza. Winda szpitalna może wówczas dowieźć pracownika medycznego wraz z pacjentem na wybrane piętro szpitala.