Jak powstały windy? Kilka słów o historii dźwigów

Współczesne, tradycyjne windy pasażerskie to standardowe środki transportu w wielopiętrowych budynkach. Odkąd skonstruowano pierwszą windę, dokonano wielu znaczących ulepszeń w funkcjonowaniu dźwigów. Jak powstały windy? Pierwsze urządzenie do pionowego transportu osób, napędzane silnikiem parowym, zostało zaprezentowane światu w połowie XIX wieku, jednak dźwigi wprowadzane w ruch siłą mięśni konstruowano już w czasach starożytnych. Miały one postać drewnianych półek, podnoszonych za pomocą lin. Na przestrzeni dziejów udoskonalano wyciągi do przewozów pionowych, usprawniając w ten sposób np. prace budowlane.

Od ruchomych platform z drewna po nowoczesne, automatycznie sterowane dźwigi

Prawdopodobnie autorem pierwszej windy był Archimedes. Drewniane, ruchome platformy były prostymi urządzeniami na linach, poruszanymi dzięki pracy mięśni ludzi lub zwierząt. W starożytności wyciągi pionowe były wykorzystywane na budowach, w pałacach czy w teatrach. Windy służyły starożytnym władcom do wygodnego przemieszczania się między piętrami pałacowych wnętrz, ułatwiały pracę robotnikom budowlanym lub aktorom, którzy wykorzystywali windy w sztukach, aby uświetnić przedstawienia. Obecne windy towarowe czy osobowe to nowoczesne, automatycznie sterowane urządzenia, które odznaczają się wysokim bezpieczeństwem użytkowania, a często również niezwykłą estetyką i oryginalnym designem.

Współczesne windy – funkcjonalne i stylowe urządzenia w wysokich budynkach

Windy ułatwiają użytkownikom komunikację między piętrami w wysokich budynkach. Starannie zaprojektowany dźwig osobowo-towarowy to funkcjonalny i stylowy dodatek do otoczenia. Windy produkowane są w standardowych lub w nieoczywistych kształtach. Pomysłowa aranżacja windy pozwala na jej harmonijne i efektowne wkomponowanie do przestrzeni publicznej.