Czym charakteryzują się windy z BGK?

Osoby z niepełnosprawnościami napotykają w codziennym funkcjonowaniu na liczne bariery architektonicznych, utrudniające im swobodne przemieszczanie się. W grę wchodzi tu jednak nie tylko publiczna infrastruktura transportowa, ale także przeszkody istniejące w budynkach, w których mieszkają. Wśród największych uciążliwości znajduje się konieczność pokonywania schodów. Rozwiązaniem mogłoby być zainstalowanie windy, jednak wiele wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni nie może sobie pozwolić na pokrycie kosztów takiej inwestycji. Wyjściem mogą być środki pochodzące z funduszy zarządzanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach dofinansowania do wind. W Gdańsku z takiej opcji najłatwiej skorzystać, współpracując z firmą AS-LIFT. Przekonajmy się, jak wygląda to w praktyce.

Na czym polega wsparcie i kto może je otrzymać?

Środki pozwalające na montaż windy w budynku o większej ilości kondygnacji można zdobyć z zarządzanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego Funduszu Dostępności, którego celem jest usuwanie barier architektonicznych i ułatwianie korzystania z budynków przez osoby z niepełnosprawnościami, w podeszłym wieku, czy opiekujące się małymi dziećmi. W ramach Programu Dostępność Plus istnieje możliwość uzyskania korzystnie oprocentowanej pożyczki, którą można wykorzystać m.in. na zakup i montaż windy. O przyznanie dofinansowania mogą się ubiegać podmioty zarządzające daną nieruchomością, a więc wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, a także jednostki samorządu terytorialnego, gdy w grę wchodzą budynki komunalne czy Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Co ważne, beneficjentami programu mogą zostać także różne placówki samorządowe, szkoły wyższe, instytucje kultury i organizacje pozarządowe oraz osoby fizyczne, które są właścicielami budynków wielorodzinnych.

Jakie są zasady finansowania inwestycji?

Udzielenie pożyczki z BGK nie wymaga dysponowania wkładem własnym. Okres spłaty wynosi do 20 lat, a oprocentowanie preferencyjne zaczyna się już od 0,15% w skali rocznej. Pożyczkobiorca może się ubiegać o karencję w rozpoczęciu spłat, a szczególnie korzystna jest opcja umorzenia do 40% kapitału pożyczki. Warto też wspomnieć, że za obsługę całej procedury nie są pobierane prowizje.