Czy w domu jednorodzinnym można wstawić windę?

Tradycyjnie windy kojarzą się głównie z blokami mieszkalnymi, biurowcami i centrami handlowymi. Czy można wyobrazić sobie windę w domu jednorodzinnym? Współczesna technologia oferuje coraz więcej możliwości, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by dokonać montażu windy w budynku tego typu.

Jakie jest zastosowanie windy w domu jednorodzinnym?

Podstawowym celem windy w domu jest ułatwienie przemieszczania się między piętrami osobom z niepełnosprawnościami oraz starszym. Winda może być również doskonałym ułatwieniem dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ umożliwia łatwy transport wózków na wyższe piętra. Oprócz praktycznych korzyści, winda może także dodać budynkowi prestiżu i zwiększyć jego wartość.

Rodzaje wind instalowanych w domach

Rodzaj montowanej przez nas windy do domku jednorodzinnego w Gdańsku zależy od indywidualnych wymagań, a także możliwości przestrzeni. Do podstawowych rodzajów wind należą:

  • winda zewnętrzna z szybem – pozwala na oszczędność cennego miejsca wewnątrz budynku. Winda jest nie tylko estetyczna, ale także bezpieczna, gdyż dzięki szklanym ściankom można obserwować jej wnętrze z zewnątrz,
  • winda zewnętrzna bez szybu – współgra z elewacją budynku, niemal się z nią łącząc. Może być konstrukcją samonośną lub opierać się na istniejącej konstrukcji budynku. Tego rodzaju rozwiązanie jest prostsze w montażu, ale mniej wytrzymałe na działanie warunków atmosferycznych niż winda z szybem,
  • winda wewnętrzna – montowana jest w środku budynku. Może być zainstalowana na istniejących schodach lub jako samodzielna konstrukcja. Różne modele wind wewnętrznych dopasowywane są zarówno do ilości dostępnej przestrzeni, jak i stylu wnętrza.

Montaż windy warto zaplanować już na etapie projektowania domu, choć można ją także zainstalować w trakcie modernizacji budynku.