Czy platformy dla niepełnosprawnych są bezpieczne?

W budynkach użyteczności publicznej lub w domach prywatnych można spotkać urządzenia do pionowego przemieszczania się niepełnosprawnych. Najprostsze windy dla osób z niepełnosprawnością ruchową zbudowane są z podestu, a także z elektrycznego lub hydraulicznego systemu napędowego oraz z zespołu zabezpieczeń. Czy platformy dla niepełnosprawnych są bezpieczne? Podesty schodowe do przewozu osób poruszających się na wózkach są urządzeniami, które podlegają dozorowi technicznemu UDT, dzięki temu eksploatacja podnośników pozbawiona jest ryzyka. Platformy są starannie skonstruowane, a przed dopuszczeniem do użytkowania przechodzą testy bezpieczeństwa, dlatego mogą sprawnie i bez zakłóceń przenosić niepełnosprawnych na wyższe kondygnacje.

Jakie są rodzaje platform dla osób niepełnosprawnych?

Podstawowy podział platform dla osób niepełnosprawnych obejmuje podnośniki zewnętrzne oraz urządzenia do użytku wewnętrznego. Platformy dla niepełnosprawnych różnią się między sobą udźwigiem oraz kształtem. Parametry te muszą być dopasowane do specyfiki warunków, w których urządzenie będzie instalowane. Platforma dla niepełnosprawnych może być przystosowana do toru prostego lub krzywoliniowego. Platforma drugiego typu wyposażona jest w mechanizmy, które umożliwiają poruszanie się krzesełka po schodach krętych lub o zmiennym biegu, a także o zróżnicowanym kącie nachylenia.

Na jakiej zasadzie działają podnośniki dla niepełnosprawnych?

Konstrukcję podnośnika dla niepełnosprawnych należy dostosować indywidualnie do elementów architektonicznych obiektu, w którym urządzenie ma być użytkowane. Szyny, po których przesuwa się podest schodowy, mocowane są do ściany nośnej budynku lub na specjalnych słupach samonośnych. Platforma schodowa dla niepełnosprawnych jest urządzeniem samoobsługowym, którego udźwig przystosowany jest do transportu osoby wraz z wózkiem inwalidzkim.