Czy dzieci mogą samodzielnie jeździć windami?

Nowoczesne windy wyposażone są w systemy, których zadaniem jest eliminowanie zagrożeń. Są to np. wyłączniki bezpieczeństwa, hamulce czy ograniczniki prędkości. Niezmiernie ważne jest jednak zachowanie ostrożności przez użytkowników wind, a zwłaszcza przez osoby nieletnie. Czy dzieci mogą samodzielnie jeździć windami? Korzystający z dźwigów osobowych zetknęli się na pewno z zakazem korzystania bez opieki z wind przez dzieci, które nie ukończyły 12 lat. Granica wieku dla samodzielnej jazdy windami określana jest w regulaminach eksploatacji dźwigów osobowych.

Jakie są zasady bezpiecznego korzystania z windy przez dzieci?

W wielu instrukcjach korzystania z wind jest zapis, z którego wynika, że dzieci mogą korzystać z windy wyłącznie pod opieką dorosłej osoby. Zasada ta wtóruje przepisom kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, według którego władza rodzicielska trwa do uzyskania przez dziecko pełnoletności i polega m.in. na wykonywaniu pieczy nad małoletnim. Rodzice mają obowiązek zapewnić dziecku bezpieczeństwo, a więc również wpoić mu zasady bezpiecznego korzystania z windy. Jako dostawca wind osobowych i towarowych, w tym wind kuchennych, oferujemy dźwigi z solidnymi zabezpieczeniami. Jednak użytkownicy wind powinni znać i stosować reguły korzystania z dźwigów.

Jak bezpiecznie korzystać z ruchomych schodów?

W galeriach handlowych, czy na parkingach montowane są często ruchome schody. Regulaminy umieszczane przy tych urządzeniach informują, czy dzieci mogą poruszać się nimi bez opieki. Na ruchomych schodach również trzeba zachować rozwagę. Należy zaznajomić dzieci z zasadami używania ruchomych schodów. Ignorowanie zasad instrukcji korzystania z ruchomych schodów stwarza bowiem ryzyko wypadku. Zabroniony jest np. wjazd na takie schody wózkiem dziecięcym oraz inwalidzkim.