Windy kojarzą się raczej z budynkami wysokościowymi – biurowcami albo domami wielorodzinnymi, w których z uwagi na liczbę kondygnacji i przemieszczających się osób korzystanie z klatki schodowej byłoby utrudnione. Coraz częściej spotyka się jednak również windy do domów jednorodzinnych. Przekonajmy się, kiedy warto korzystać z takiego rozwiązania i sprawdźmy, jakie typy wind są wybierane najczęściej.
Montaż windy to duże ułatwienie zwłaszcza w domach jednorodzinnych o dużej liczbie kondygnacji. O ile wchodzenie na piętro nie stanowi zwykle większego problemu, to w budynkach trzy czy czteropiętrowych przemieszczanie się po schodach może być uciążliwe. Dźwig osobowy będzie też niezastąpiony, gdy w domu mieszkają osoby w podeszłym wieku lub mające problemy z poruszaniem się, np. chodzące o kulach albo jeżdżące na wózku inwalidzkim. Windy mogą być w pełni dopasowane do potrzeb użytkownika – można je instalować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.
W domu jednorodzinnym można zamontować niemal każdy typ dźwigu osobowego, jednak nie wszystkie rozwiązanie będą się sprawdzały równie dobrze. W przypadku wind, które potrzebują zainstalowania tradycyjnego szybu betonowego konieczne będzie wykonanie specjalnej konstrukcji, wymagającej sporej ilości miejsca, a koszty mogą okazać się niewspółmierne do osiągniętych rezultatów. O wiele lepiej zdadzą egzamin windy w szybach stalowych, a w przypadku niższych obiektów także windy bezszybowe o konstrukcji przypominającej klasyczny podnośnik. Jeśli chodzi o rodzaj napędu, to szczególnie warte polecenia są mechanizmy hydrauliczne, które składają się z niewielkiej liczby podzespołów i są kompaktowe. Możliwe jest także korzystanie z napędu elektrycznego, gdzie zamiast systemu lin używa się pasów albo napędu śrubowego. Bardzo wygodne w użytkowaniu i instalacji są windy zewnętrzne, ustawiane obok budynku, gdyż nie zmniejszają ilości przestrzeni użytkowej.